مطالبات کسبه صائین قلعه از شهردار و شورای اسلامی شهر

آخرین به روز رسانی در شنبه, 30 تیر 1397 منتشر شده در شنبه, 30 تیر 1397

شهردار محترم و اعضای شورای اسلامی شهر صائین قلعه

  با سلام؛ احتراما ما کسبه شهر صائین قلعه برای چندمین بار وجود آسیب های اقتصادی در شهر را به حضورتان متذکر می شویم که از جمله مهمترین آنها که سبب خروج نقدینگی از شهر و کاهش داد و ستد و باعث کاهش قدرت خرید مردم میشود، چهارشنبه بازار دوره گردهای صائین قلعه می باشد. ما از شما درخواست داریم با جمع آوری چهارشنبه بازار دوره گردها جلوی خروج نقدینگی (سالیانه 5 میلیارد تومان) از شهر را بگیرید،چرا که این بازار ضمن اینکه رونق را در بسیاری از صنوف گرفته است باعث کاهش فروش و در نتیجه افزایش قیمت ها نیز شده است. زمانی که چهارشنبه بازار جمع گردد ما کسبه شهر توان فروش با حداقل سود و کاهش قیمت ها را در اثر افزایش فروش خواهیم داشت و مسئولین می توانند با هرگونه گرانی در شهر برخورد کنند. باید به عرضتان برسانیم ؛ با خروج نقدینگی از شهر هم رغبت به راه اندازی کسب و کار کم می شود و هم شغل های نو و یا تخصصی بدلیل کاهش تقاضا شکل نمی گیرند و هم کسبه موجود به سمت ورشکستگی می روند و همچنانکه نتیجه آن را می بینیم ... بدلیل زنجیره وار بودن مسئله گردش پول ، رکود را با تورم قیمت در بسیاری از صنوف شهر شاهدیم.

با در نظر گرفتن شرایط کلی کشور و سیاست های حاکم بر مدیریت کلان کشوری چند نکته کلیدی را در مورد راه کار های رشد اقتصادی صائین قلعه خدمت شهردار و شورای شهرمان میرسانیم:

1- مردم شهر در امورات مختلف از جمله اقتصاد و معیشت به هم وابسته اند پول مردم به واسطه خرید و فروش در شهر به گردش در می آید که با وجود چهار شنبه بازار هر هفته پول در شهر از گردش ساقط شده و از شهر خارج می گردد. که نتیجه این امر کاهش نقدینگی مردم است که عموم مردم هر روز احساس میکنیم تنگدست از قبل هستیم و قدرت خرید پائین است.

2- کسبه شهر به دلیل فروش کم نمی توانند سود لازم را کسب کنند و در نتیجه برای تامین مخارج و هزینه کرایه مغازه و.... مجبورند باز هم گرانتر از قبل بفروشند که این خود  به تورم دامن می زند.

3- باید به جای چهارشنبه بازار دوره گردها به فکر راه اندازی بازارچه کارآفرینی و اشتغالزایی با  محوریت همشهریان بود. از فروش تولیدات داخل شهر گرفته تا حمایت از کسب و کار های خانگی و فروش محصولات کشاورزی و سوغات شهر  در بازارچه

4- هنر شهردار و شورای شهر این است که شرایط را مهیا کنند که ارزانی در خود شهر بوجود بیاید و بجای اینکه پول از شهر خارج شود پول را سرازیر به شهر کنند و زمینه ایجاد و توسعه بیشتر کمی و کیفی مغازه ها و کسب و کارها را بوجود بیاورند.

5- از خاصیت ام القرایی شهر که یک زمان در طول هفته از کسبه شهر می خریدند و پول سرازیر شهر میشد چیزی نمانده و همه روستاییان اطراف می مانند و چهارشنبه برای خرید از دوره گردها به شهر ما می آیند.

در این شرایط پیش آمده باید توجه داشته باشیم که لازمه کاهش تورم ، همکاری توام کسبه و مردم و اتحاد آنهاست. یعنی کاهش قیمت ها همزمان با تشویق به خرید از بازار صائین قلعه ممکن پذیر است و راهکار آن جایگزینی بازارچه های محلی ، کارآفرینی، خوداشتغالی با چهارشنبه بازار دوره گردهاست، ضمن اینکه تغییر نگرش مردم نسبت به اهمیت حمایت و خرید از کسب و کارهای شهر و خرید از شهرمان مهم است ، ایجاد نظام صنفی و تشکیل مجمع کسبه شهر با هدف رفع مشکلات کسبه باید در دستور کار قرار گیرد.از ایجاد صندوق های حمایت از کسب و کار نباید غافل بود و نکته آخر اینکه توجه به استفاده از موقعیت تجاری شهر گردشگری و مذهبی صائین قلعه در جوار امام زاده های شهر برای ایجاد اشتغال و رونق ضرورت دارد.

از شهردار عزیز و شورای محترم شهر قاطعانه انتظار حل مشکل را داریم و در صورت بی توجهی ضمن ارجاع به مراتب بالاتر ، این مطالبه محترمانه تبدیل به اعتراض صنفی خواهد شد.

    با تقدیم احترام-کسبه شهر صائین قلعه

 

نماز عید فطر در مصلی صائین قلعه برگزار شد

آخرین به روز رسانی در جمعه, 25 خرداد 1397 منتشر شده در جمعه, 25 خرداد 1397

"  سیاه نمایی اوضاع اقتصادی، اجتماعی، امنیتی... از اهداف اصلی دشمنان" 

    خطیب جمعه بعد از دعوت به تقوای الهی و پرهیز از محرمات و تبریک عید سعید فطر به همه مسلمانان همچنین آرزوی قبولی طاعات و عبادات... ماه مبارک رمضان را ماه رویش حسنات و ریزش صفات رذیله خواند و ادامه داد: در این ماه روحیه اخلاق مداری نوع دوستی مهر ورزی در انسان دمیده می شود و با ابراز امیدواری برای پایدار ماندن در این روحیه تأکید کرد : درس دیگر رمضان کار جمعی، اتحاد ، وحدت ، ریشه کن کردن فقر و کاهش فاصله طبقاتی است . 

   حجت الاسلام موسوی مقصد نهایی روزه ماه مبارک رمضان را رسیدن به ملکه تقوا به معنای واقعی آن ذکر کرد و افزود: مهمترین درس این مدرسه را مبارزه با نفس سرکش است. وی در ادامه با برشماری اثرات روزه بر روح و روان و نهایتاً زندگی انسان‌ها، همچنین اشاره به آن که روزه دار با تمرین غلبه بر نفس و پرهیز از اموری همچون خوردن و آشامیدن که در سایر ایام حلال خدا است می داند که توانایی دوری از گناه را هم دارد.

  وی صبر و استقامت بر انجام وظیفه را عبودیت و مهمترین توشه برای انسان‌ها بیان کرد که با روزه فراهم می شود.

   حجت الاسلام موسوی در خطبه دوم به شیطنت های دشمنان پرداخت و با ذکر چند نکته در این خصوص تاکید کرد: دشمن با بهره گیری از ابزارهای رسانه ای اعم از شبکه های مجازی، ماهواره ای و برخی از رسانه های مکتوب داخلی و خارجی به دنبال اجرای نقشه شوم خود است.

حاج آقا موسوی سیاه نمایی اوضاع اقتصادی، اجتماعی، امنیتی ، فرهنگی و نا امید کردن مردم نسبت به حل مشکلات و بر هم زدن انسجام اجتماعی را از جمله مواردی برشمرد که دشمن از این طریق به القای این نکته می پردازد که برجام و مکمل‌های آن کلید حل مشکلات کشور و رفع تحریم هاست، در حالیکه تنها کلید حل مشکلات  تکیه بر توان داخلی و توجه به اقتصاد مقاومتی است.

  گزارش خطبه های نماز عید فطر صائین قلعه مورخه 25 خرداد ماه 97

 ستاد نمازجمعه شهر صائین قلعه

 گزارش از رجبی 

 

 

حجت الاسلام موسوی :چشم دوختن به اروپا برای حل مشکلات اقتصادی همانقدر اشتباه است که چشم دوختن به آمریکا اشتباه بود!

آخرین به روز رسانی در جمعه, 28 ارديبهشت 1397 منتشر شده در جمعه, 28 ارديبهشت 1397

     خطیب جمعه بعد از دعوت به رعایت تقوای الهی و پرهیز از محرمات ، ماه مبارک رمضان  را تبریک گفته افزود:  رمضان، ماه عبادت ، بندگی و تزکیه هواهای نفسانی ،ترک منیّت‌ها و نافرمانی خدا، همچنین فرصتی برای تهذیب نفس و پرهیز از گناه است که گناه بالاترین مصیبت و خسارت است و محیط آلوده ، انسان را آلوده می کند و محیط سالم ، زمینه سعادت بشر را فراهم می‌ سازد و قطعا این ماه زمینه ای برای عبادت دسته جمعی خدا و ترک گناه است.

   حجت الاسلام موسوی به مناسبت سوم خرداد روز مقاومت ،ایثار و پیروزی گفت: سوم خرداد یادآور حماسه جاودانه آزادی خرمشهر و  بیرون کردن متجاوزان، با فرهنگ و تفکر بسیجی و گفتمان مقاومت است .سپس با اشاره به فرازی از سخنان امام راحل ادامه داد : امروز محور مقاومت ، مناسبات و طراحی سلطه گران استکبار را برهم زده است و جوانان مجاهد و شهادت طلب کشورهای منطقه با این تفکر و کمترین امکانات، اما ایمان حداکثری به میدان آمده اند.

    امام جمعه صائین قلعه ماه میهمانی خدا را فرصت خوبی برای برپایی احکام و معارف الهی دانست و با تشکر از همکاری و فعالیت های هیات امنای مساجد و مبلغان در اجرای برنامه های مخصوص ماه مبارک رمضان افزود: مومنین سعی کنند در این ماه نمازها را به جماعت بخوانند و در جلسات جزء خوانی قرآن که بین خواهران و برادران در مساجد و اماکن مذهبی برگزار است شرکت کنند و با تشویق و ترغیب فرزندان خود برای حضور در این جلسات ، به امر به معروف و نهی از منکر عمومی در برابر هنجارشکنان عمل کنند.

   وی در بخشی از خطبه دوم به خروج یک جانبه ترامپ اشاره کرد و شروط وی را برای ادامه برجام ، زیاده‌خواهی خواند و بیان داشت: خروج یک جانبه آمریکا از یک توافق مهم بین المللی که حاصل ۱۲ سال مذاکره ایران با ۶ کشور جهان که پنج عضو آن از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است ، نشان داد برای دولتمردان آمریکا پایبندی و تعهد به امضاء توافق ، هرچند در سطح جهانی باشد به هیچ وجه ارزش و موضوعیت ندارد.

   وی در ادامه همین بحث با اشاره به بیانات رهبر انقلاب که فرمودند بارها گفتیم به آمریکا اعتماد نکنید این هم نتیجه اش! تاکید کرد: چشم دوختن به اروپا برای حل مشکلات اقتصادی همانقدر اشتباه است که چشم دوختن به آمریکا اشتباه بود! . بدون تردید توان اقتصادی، قدرت نفوذ منطقه ای، اقتدار توان نظامی و دفاعی ،موقعیت ایران را بسیار برتر و مناسب تر از قبل کرده است، لذا دشمنان چشم دیدن آن را ندارند.

 در خاتمه اقدام گستاخانه ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی را محکوم کرد و آن را نتیجه معامله فریبکارانه با سعودی‌ها برشمرد و تصریح کرد: حمایت از مردم فلسطین از ارکان اصلی سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی است و موضع ایران در مقابل اسرائیل کاملا روشن است.

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 28 اردیبهشت ماه 97 -محمدباقر رجبی

 

راه اندازی بازارچه خود اشتغالی در شهر صائین قلعه

آخرین به روز رسانی در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 منتشر شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397

  بی شک قدم بر داشتن در راه علم و دانش و استفاده از آن در راه کسب و کار حلال و از دست رنج خود بهره بردن ارزش و جایگاه بسیار زیاد در پیشگاه خداوند دارد ، همچنین فراهم کردن زمینه های اشتغال جوانان و یا بیکاران جامعه که خود باعث از بین رفتن فقر و ایجاد آرامش و امنیت اقتصادی می شود باعث خشنودی مردم و جامعه می شود،یکی از کار هائی که در جامعه شهر ما می شود در این زمینه قدم برداشت ایجاد بازار چه خود اشتغالی و بازار روز است که با تمرکز کسب و کار ها و رونق یافتن یک محل برای خرید و فروش سبب افزایش انگیزه برای تولید و کارآفرینی در بین جوانان اهل فن و خلاق و همچنین باعث تعادل بین عرضه و تقاضا و تعدیل قیمت ها می شود.

 امیرمؤمنان علیه السلام می فرماید: «دانش خود را نادانی نه انگارید، و یقین خویش را گمان مپندارید، و چون دانستید، دست به کار آرید، و چون یقین کردید پای پیش گذارید».

 

  با بررسی شهر صائین قلعه و موقعیتی که شهر ما در منطقه دارد و وجود روستا ها و حتی شهر های همجوار فرصت مناسبی جهت اقدام در این زمینه می باشد بطوری که در صورت ایجاد چنین بازارچه ای نه تنها ریسک مالی ندارد بلکه زمینه های آبادانی شهر ، رونق اقتصادی و جلب گردشگر و همچنین سرمایه هایی که از چرخه اقتصاد این شهر و روستاهای اطراف به سایر شهر ها می رود را به جامعه شهرمان سرازیر می کند .

صائین قلعه کجاست؟

آخرین به روز رسانی در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 منتشر شده در شنبه, 22 ارديبهشت 1397

  «صائین‌قلعه» یکی از شهرهای استان «زنجان» است و در بخش مرکزی شهرستان «ابهر» قرار گرفته‌ است.

   فاصله صائین قلعه از مرکز شهرستان 24 کیلومتر و از مرکز استان 65 کیلومتر است.

  این شهر دارای چندین و چند روستای تابعه از جمله: 
پیرسقا، خراسانلو، مهستان ، کوه زین، چرگر، جدایقه، ارهان، الگیزیر، داشبلاغ، سروجهان، خلیفه لو (کبود چشمه) می‌باشد.

  در تاریخ آمده است که نام این منطقه، در ابتدا «قهود» بود اما پس از حمله مغولان، به دلیل مقاومت دلیرانه اهالی، مهاجمان لقب «صائین قالا» ،قلعه‌ی مورد احترام یا قلعه مستحکم را بر این شهر نهادند.