بی اعتمادی آسیبی جدی برای جامعه صائین قلعه

دسته: اخبار تحليلي
منتشر شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397
نوشته شده توسط معینی

اعتماد اجتماعی یکی از مفاهیم مهم وحیاتی درعلوم اجتماعی و عاملی در جهت تعامل بین افراد نسلهای مختلف درجامعه است. درعین حال، اعتماد میتواند روابط بین افراد را در سطوح خرد وکلان تسهیل نماید.

 

  اعتماد اجتماعی بعنوان مهمترین سازه سرمایه اجتماعی و یکی ازجنبه های مهم روابط انسانی واجتماعی وعامل بسیار اساسی برای تداوم زندگی جمعی و همچنین ایجاد وحدت برای حل مشکلات شهرمان صائین قلعه است .

  عدم توجه به اعتماد سبب تاخیر درکارها و هزینه برشدن آنها، خلل در روابط و تعاملات و باعث ایجاد مشکلاتی در مشارکت اجتماعی، نظم اجتماعی، سلامت اجتماعی ،حتی قرض الحسنه و سرمایه گذاری های اقتصادی و بطورکلی عدم توسعه همه جانبه میشود. اعتماد اجتماعی امنیت روانی جامعه را افزایش و تعاملات و روابط اجتماعی راسالم و ساده و آسان میکند و ضریب اعتماد عمومی را افزایش می بخشد.

صنعت گردشگری چه اثراتی بر اقتصاد محلی (صائین قلعه) دارد؟

دسته: اخبار تحليلي
منتشر شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397
نوشته شده توسط معینی

 از آنجایی که شهر صائین قلعه از دیر و باز مقصد گردشگران مذهبی و تفریحی است قصد داریم نقش صنعت گردشگری در اقتصاد شهر های کوچک مثل صائین قلعه را بررسی و تحلیل کنیم.
اقتصاد محلی عموما دستخوش عوامل بیرونی و درونی بسیاری است. باید دانست که صنعت گردشگری نه تنها منافعی برای اشخاص به همراه دارد، بلکه به عنوان یکی از مهم ترین و اثرگذارترین صنایع موجود، اثرات مشخصی بر اقتصاد محلی جوامع دارد.

 گردشگری موجب می شود که ثروت از طرق مختلف به اقتصاد جوامع تزریق شود. بزرگترین منفعت این صنعت در آن است که فرصت های شغلی بسیاری را به وجود می آورد. بسیاری از مشاغلی که در این صنعت به وجود می آید شامل کسب و کارهای کوچک مقیاس است. این بدین معنی است که هر پولی که وارد این صنعت می شود، مستقیما در اختیار صاحبان کسب و کار و کارکنان آن ها قرار می گیرد و مستقیما صرف هرینه های بومی و محلی می گردد.

 برای جوامعی مانند صائین قلعه که پتاسنیل تبدیل شدن به یک مقصد گردشگی را دارا هستند، منافع بسیار زیادی وجود دارد. بعضی از این منافع حتی نصیب اشخاصی که سفر می کنند نیز می شود. چرا که با وجود پیشرفت صنعت گردشگری کارهای بسیاری برای انجام دادن و مکان های بسیاری برای اقامت وجود دارد که در نتیجه ی آن گردشگران بیشتری جذب مقصدهای گردشگری خواهند شد.

لزوم پیاده سازی مدل بومی شده اقتصاد مقاومتی در شهر صائین قلعه

دسته: اخبار تحليلي
منتشر شده در شنبه, 22 ارديبهشت 1397
نوشته شده توسط معینی

لزوم پیاده سازی مدل بومی شده اقتصاد مقاومتی در شهر صائین قلعه

راهکار برون رفت از مشکلات اینست که بایستی اقتصاد شهرمان را اقتصاد مقاومتی کنیم.

 

 اقتصاد مقاومتی را مسئولان محترم جدّی بگیرند و به زبان اکتفا نکنند.

 اقتصاد مقاومتی با واردات بی‌رویّه نمیسازد، باید تولید داخلی را قوی کنیم،
 ادارات دولتی، محصول داخلی را بر محصول خارجیِ مشابه ترجیح بدهند،
 مردم به تولید داخلی اقبال کنند.

  مدل بومی شده اقتصاد مقاومتی در شهرمان یعنی استفاده از تولیدات محلی و خدمات ارائه شده صنعتگران، کشاورزان، کسبه و هنروران صائین قلعه

تفکر کارآفرین محوری عنصر مهم در تقویت و رشد اقتصاد شهر صائین قلعه

دسته: اخبار تحليلي
منتشر شده در شنبه, 22 ارديبهشت 1397
نوشته شده توسط معینی

 در این تفکر توجه به رویکرد کسب و کارهای کارآفرینانه و به رونق انداختن اقتصاد مردمی مهم قلمداد میشود و همچنین کسب درآمد برای نهادهای عام المنفعه و فرهنگی شهراز طریق کسب و کار های کارآفرینانه توصیه میگردد.

 

  این تفکر درنقطه مقابل تفکر افرادی مطرح میشود که: حوصله وقت گذاشتن به کسب درآمد کارآفرینانه را ندارند و در این حوزه نه تنها صاحب فکر نیستند بلکه عادت دارند با سپرده گذاری و یا گرفتن وام های بانکی امورات خود را بچرخانند و از قافله چشم به هم چشمی عقب نمانند که نتیجه اش سودای یک شبه پول دار شدن ، گرایش به ربا در جامعه و چشم به مال دیگران دوختن است و باعث کمرنگ شدن فرهنگ تلاش و کسب روزی حلال و قرض الحسنه در بین مردم می شود....تفکر کارآفرینانه نقطه مقابل این آسیب هاست.

استقرار و توسعه صنايع تبديلي تضمين كننده پيشرفت صائین قلعه

دسته: اخبار تحليلي
منتشر شده در شنبه, 22 ارديبهشت 1397
نوشته شده توسط معینی

با بررسي پتانسيل هاي موجود در كشاورزي منطقه و پيشرفت تكنولوژي و صنايع ، درمي يابيم ،ايجاد و توسعه صنایع تبدیلی در زمينه كشاورزی، با توجه به آثار مستقیم و غیر مستقیمی كه در بخش كشاورزی بر جای می گذارد در شكوفایی اقتصاد كشور نقش مهمی دارد. شناخت نقاط قوت، فرصت ها و نیز مشكلات و تنگناهای آن می تواند منطقه ما را به چشم اندازهای روشن تر در بخش كشاورزی و صنایع وابسته به آن سوق دهد.

   صنایع وابسته به كشاورزی در منطقه به دلیل داشتن موقعیت منحصر به فرد، اهمیت و نقش مهمی در توسعه فعالیتهای زراعی، باغی، آبزی پروری، دامداری و غیره و توسعه اقتصاد ملی دارند. با اين حال مي بينيم كه در اكثر محصولات کشاورزی استان زنجان هیچ صنایع تبدیلی ایجاد نشده است.