صائین قلعه کجاست؟

آخرین به روز رسانی در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 منتشر شده در شنبه, 22 ارديبهشت 1397

  «صائین‌قلعه» یکی از شهرهای استان «زنجان» است و در بخش مرکزی شهرستان «ابهر» قرار گرفته‌ است.

   فاصله صائین قلعه از مرکز شهرستان 24 کیلومتر و از مرکز استان 65 کیلومتر است.

  این شهر دارای چندین و چند روستای تابعه از جمله: 
پیرسقا، خراسانلو، مهستان ، کوه زین، چرگر، جدایقه، ارهان، الگیزیر، داشبلاغ، سروجهان، خلیفه لو (کبود چشمه) می‌باشد.

  در تاریخ آمده است که نام این منطقه، در ابتدا «قهود» بود اما پس از حمله مغولان، به دلیل مقاومت دلیرانه اهالی، مهاجمان لقب «صائین قالا» ،قلعه‌ی مورد احترام یا قلعه مستحکم را بر این شهر نهادند.

  صائین قلعه از جهت اینکه آرامگاه پنج امام زاده واجب التعظیم ،امام زاده یعقوب (ع)، امامزاده یحیی(ع)، امام زاده عبدالله (ع)، امام زاده قاسم (ع) و امام زاده سارا(ع) است دارای فرهنگ غنی و مردم خونگرم و مذهبی است.

  مردم این شهر در امور خیریه ، احسان و انفاق جزو معدود شهر های ایران هستند که این شهر را به دارالمحسنین معروف و مشهور کرده است.

 صائین قلعه با دارا بودن ورزشکارانی در سطح استانی و حتی ملی ، از دیروباز شهر نام آوران ورزشی بوده است.

 دو دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی و دو حوزه علمیه سفیران هدایت رضوی و حوزه علمیه ریحانه النبی از مراکز علمی مهم صائین قلعه بشمار می آیند.

  از دیرباز باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی صائین قلعه زبانزد عام و خاص بوده و بسیاری از اهالی شهرها و روستاهای اطراف برای کار در این مزارع به این شهر مهاجرت می‌کرده اند.

  در تاریخ دیرین صائین قلعه، محوطه و آثار باستانی متعددی در گوشه و کنار شهر به چشم می‌خورد که از آن جمله می‌توان به تپه باستانی علی یورد، تپه باستانی موجود در محوطه امامزاده یحیی، محوطه قدیمی طالیب ایوانی (ایوان طالب)، حوض باستانی گاو دره و همچنین بقعه‌های متبرکه نام برد.

  امام زاده یعقوب (ع) صائین قلعه بعنوان یک مجموعه گردشگری و مذهبی از جمله امام زاده‌های استان زنجان است که همه ساله هزاران نفر از دوستداران به زیارت آن می‌روند.

بازدید: 1498

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید